Türkçe     English    

Rektörün Çağrısı
Van(Doğan Haber Ajansı) 24.11.2011 Haberler.com'dan alınmıştır.  "Van'ın Ayağa Kalkması İçin Üniversiteye Sahip Çıkın"

Van'da meydana gelen 7.2 ve 5.6'lık depremlerin ardından büyük hasar gören ve Şubat ayına kadar eğitime ara veren Yüzüncü Yıl Üniversitesi' nde 21 bin öğrenci ortada kaldı.

Öğrencilerin barınma sorunu karşısında çaresiz kalan Rektör Prof. Dr. Peyami Battal, "Van'ın tekrar eski dinanizmini kazanması için üniversitenin ayağa kalması gerek. Onun için herkesi üniversiteye sahip çıkmaya davet ediyorum" dedi.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, 21 bin öğrencilerinin bulunduğunu belirterek şunları söyledi: "14- 15 bin öğrencimiz Van Merkez'de eğitim öğretim görüyordu. Bunun 8-9 bini merkezde evlerde ve özel yurtlarda barınıyordu. Ayrıca Erciş İlçesi'nde de bin 300 öğrencimiz vardı.Bunların hepsi Van'da meydana gelen iki depremin ardından evsiz ve yurtsuz kaldı. Öğrencilerimiz evlerini ve yurtlarını kaybetmiş durumdalar. Bu nedenle hemen hemen bütün öğrencimiz barınmak için yurt talebinde bulundu. Şu anda Yurt-Kur'a ait 2 bin 500 kişilik yurt var. Ancak bu, evsiz kalan öğrencilerimizi düşündüğümüzde çok eksik kalıyor. Onun için acilen öğrencilerimizin barınma sorununu çözmemiz gerekir. Bununla ilgili gerekli çalışmalara başladık.

Üniversitenin Van'ın can damarı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Battal sözlerini şöyle sürdürdü:

"Van bugün hayalet şehre döndü, yere düştü. Van'ı tekrar ayağa kaldırmamız, eski dinanizmine kavuşturmamız için öncelikle üniversiteyi ayağa kaldırmamız gerek. Eğer üniversiteyi ayağa kaldırırsak Van da ayağa kalkar. Bunun için herkesi üniversiteye sahip çıkmaya davet ediyorum. İşadamlarını, sivil toplum örgütlerini, hayırseverleri üniversitenin barınma sorununu çözmeye, üniversiteye sahip çıkmaya davet ediyorum."

Yurtsuz ve evsiz kalan öğrencilerin yanı sıra Van'daki her iki depremde Üniversite bünyesinde bulunan 2 bin 500 akademik ve idari personelin evsiz kaldığına da dikkat çeken Prof. Dr. Battal, personelin barınma sorunun çözmek için yoğun uğraş verdiklerini söyledi. "